sobota 23. januára 2016

Dovolenka so psom

Leto je pomaly tu a mnoho z nás premýšľa, kam sa vyberie tento rok na dovolenku. Do schránok prichádza množstvo katalógov a veľa lákavých ponúk číha aj na internete. A práve v tomto období mnohých z nás trápi otázka, čo počas dovolenkového obdobia s rodinným miláčikom?


Niekedy postačí, ak psa postrážia rodinní príslušníci. Do úvahy však často prichádza odborná starostlivosť v psom hoteli. Niektorí majitelia psov si ale takúto situáciu nevedia predstaviť na dovolenku odchádzajú so svojím miláčikom.


Každý pes sa cíti najlepšie vtedy, keď sa môže zúčastňovať na živote svojej „svorky“. Ak vášho najlepšieho priateľa nevyvedie len tak hocičo z miery, je určite aj výborným spolucestujúcim. Základným pravidlom, ktoré platí na všetky plemená, je: Čím bezproblémovejšie je každodenné spolužitie, tým pokojnejšie ho môžete vziať so sebou na cesty. Vychovaná doga môže byť príjemnejším sprievodcom ako neposedný jazvečík. Ak vašej fenke vychádza na obdobie naplánovanej dovolenky háranie, dostatočne dlhý čas pred odchodom navštívte vášho veterinára. Pomocou hormonálnej injekcie možno toto obdobie posunúť. Pred odcestovaním by ste si mali premyslieť pár vecí, ktoré treba zorganizovať a zistiť si maximálne množstvo informácií o mieste, ktoré chcete navštíviť. Dostatočne si treba ujasniť tri veci: typ cesty, dopravný prostriedok a ubytovanie.


Pri plánovaní dovolenky myslite na to, že v cudzine sotva dostanete kúpiť obvyklé krmivo.


Ako cestovať jednotlivými prostriedkami dopravy


V prípade, že sa vyberiete na cestu so svojim miláčikom autom, vodičov priestor by mala oddeľovať pevná sieť alebo mreža. V mnohých krajinách je takáto požiadavka súčasťou dopravných predpisov. Veľmi praktickým riešením je, ak do voza postavíte psovi primerane veľkú prepravku. Prepravka má aj takú výhodu, že zachytáva nečistoty a auto tak omnoho ľahšie vyčistíte. O niečo pohodlnejšie priestory ako kombi poskytuje van. Oproti osobnému autu má aj tú výhodu, že za horúceho počasia sa v ňom väčší objem vzduchu pomalšie prehrieva. Najlepším riešením býva karavan. Umožňuje pohodlne prevážať aj viacero psov naraz. Vysoká strecha má síce tú nevýhodu, že s autom sa nemusíte dostať všade. Ale dôležité sú jej prednosti. Pri požičiavaní obytného automobilu nezabudnite, že vozenie psov v ňom môže byť v niektorých krajinách obmedzené.


Pri cestovaní vlakom treba väčšinou kúpiť psovi detský cestovný lístok. Pri plánovaní cesty pamätajte aj na to, že psík si musí občas uľaviť. Vždy majte po ruke „vrecúško pre naliehavé prípady“ (savú utierku, plastikové vrecko)!


Na lodiach, prípadne pltiach sú niekedy pre psy vyhradené špeciálne miesta. Pri ceste lietadlom, je nutné psa bezpodmienečne vopred nahlásiť. Mnohé letecké linky berú na let iba určitý počet psov.


So sebou do kabíny psa nemôžete zobrať, a to ani v prípade malých plemien. Psy musia byť umiestnené v špeciálnych prepravkách v klimatizovanom dopravnom priestore, ktorý je vybavený dostatočným vyrovnávaním tlaku.


Ak zamýšľate dať svojmu štvornohému kamarátovi utišujúci prostriedok, určite sa o tom najprv poraďte s veterinárom.


Pri cestovaní nikdy nezabudnite na dostatok vody a pravidelné prestávky!!!


Na čo nezabudnúť pri ubytovaní


Úplne nezávislí ste len s obytným automobilom. Ale táborenie na divoko nie je povolené všade a nie všetky kempingy povoľujú vstup so psom.


Dobre vychovaný pes je zasa, naopak, v mnohých hoteloch vítaným (a platiacim!) hosťom. Okrem toho pes väčšinou nesmie do reštaurácie. Pre dobre vychovaného psíka však určite nebude problémom pokojne a bez brechania stráviť nejaký čas na izbe sám a nič pri tom nezničiť. Myslite aj na chyžnú, ktorá má pre vášho psa viac práce, za ktorú nie je zaplatená. Určite ju za zvýšenú námahu poteší malé prepitné.


Výbornou voľbou je prenájom prázdninového bytu alebo dokonca domčeka. Je veľmi praktické, nie však samozrejmé, ak je pozemok okolo objektu oplotený a husto vysadený. V dovolenkových oblastiach je čoraz viac takýchto špeciálnych ponúk pre cestujúcich so psom. Pravidlo, že kde sa môžete ubytovať so psom, tam môžete dovolenkovať naraz aj s viacerými psami, nie vždy platí, preto sa radšej najprv informujte o tejto možnosti u prenajímateľa. Možno budete musieť zaplatiť vyšší paušál za upratovanie.


Určite je pre vás samozrejmosťou po svojom psovi upratať. Aj tu dobre poslúži balíček pre naliehavé prípady (papierové vreckovky).


Kedy cestovať


Existuje veľa príležitostí na dovolenkovanie, kam môžete zobrať so sebou psa. Pokiaľ však chcete absolvovať okružnú cestu po kultúrnych pamiatkach, nechajte verného priateľa radšej doma.


Pre vášho miláčika bude určite príjemnejšia dovolenka, kde môžete absolvovať dlhšie prechádzky a túry. Pokiaľ je to možné, nechávajte psa voľne behať. Pri voľbe miesta dovolenky zvoľte radšej krajinu a terén, kde nebudete na každom kroku narážať na rôzne predpisy a obmedzenia. Kvalifikované informácie by vám mali poskytnúť cestovné kancelárie. Najlepšie sú však skúsenosti iných majiteľov psov. Podobné správy uverejňujú aj mnohé kynologické časopisy. V Európe platí pravidlo, čím južnejšie, tým to budete mať so psom jednoduchšie. Taktiež sa vyhýbajte hlavnej sezóne. V južných krajinách to býva spravidla obdobie najväčších horúčav a musíte počítať s tým, že sa budete napríklad o pláž deliť s množstvom ďalších dovolenkárov, ktorým nemusí prítomnosť psa vyhovovať. Pre cestu so psom na juh si preto radšej zvoľte chladnejšie ročné obdobie. Pri cestovaní po Škandinávii, ktorá sa taktiež teší veľkej obľube, nezabudnite, že v letnom období vám môže život znepríjemniť veľké množstvo komárov. Zvláštny pôvab má dovolenka počas neskorej jesene, strávená napríklad pri jazere. Pláže sú už väčšinou ľudoprázdne a pozývajú na dlhé krásne prechádzky so psom. Pri Severnom mori v Holandsku a Nemecku sú prechádzky „na voľno“ aj počas vedľajšej sezóny možné len výnimočne a vedenie psa na vôdzke je povinné.


Aj na dovolenke číha riziko


V juhoeurópskych krajinách, ako napríklad v Grécku a Turecku, ale aj v južnom Taliansku platia rôzne špeciálne predpisy. Nie sú síce také prísne, avšak tisíce túlavých psov a mačiek, ktoré tu žijú veľmi biedne, vám dokážu dovolenku s vašim miláčikom znepríjemniť.


V tropických krajinách sú rozšírené niektoré nebezpečné parazitné choroby, ktoré sú v našich zemepisných šírkach zatiaľ neznáme. Väčšinu týchto chorôb prenáša hmyz, napr. leišmaniózu a filariózu.


Leišmanióza je rozšírená v oblasti Stredozemného mora a v Portugalsku. Na Kanárskych ostrovoch a Madeire sa nevyskytuje. Táto choroba oslabuje imunitný systém a býva smrteľná. Ochranné očkovanie voči tejto chorobe zatiaľ neexistuje. Filarióza je rozšírená v Severnej aj Južnej Amerike, na
Kanárskych ostrovoch a dnes už žiaľ aj v niektorých oblastiach pri Stredozemnom mori. Na rozdiel od leišmaniózy možno filariózu liečiť a proti týmto krvným parazitom existuje aj účinná prevencia.


Od pobytu vo vlhkých a horúcich tropických a subtropických oblastiach, patrí sem už aj oblasť Stredozemného mora, by ste mali ušetriť najmä dlhosrsté psy severských plemien. Krátkosrsté plemená sa zase necítia dobre v chladnom podnebí severu. Nezabudnite, že pri extrémnej zmene podnebia sa aj pes musí aklimatizovať rovnako ako človek.


Okrem podnebia musíte myslieť aj na domáce zvyklosti. V islamských krajinách je pes nečisté zviera. USA je pre psy celkom nevhodnou turistickou krajinou. Psom je tu vstup takmer všade zakázaný. Na návštevu národných parkov so psom môžete celkom určite zabudnúť.


Záväzné sú pre vás, samozrejme, aj vstupné predpisy jednotlivých krajín. Keďže sa z času na čas menia, overte si to na príslušnom veľvyslanectve. Cestovanie v rámci krajín EU sa síce zjednodušilo, ale aj tu platia rôzne výnimky. Napríklad do Škandinávie, Veľkej Británia a Írska možno cestovať len po splnení určitých podmienok (rozbor krvi a pod.). Francúzsko od leta 2000 povoľuje vstup psom len
s identifikačným čipom. Napríklad vstup veľkým bradáčom (popri iných plemenách) nie je povolený vôbec.


Aj v ostatných krajinách existujú pre niektoré plemená, najmä pre bojové druhy, obmedzenia. Bojové plemená podliehajú vo väčšine krajín osobitným predpisom, ako napríklad povinnosť nosiť náhubok a byť na vôdzke a to súčasne a za každých okolností. Aby ste sa pred vstupom do dovolenkovej destinácie vyhli nedorozumeniam a prípadným problémom, odporúčame, aby ste si zistili ďalšie
podmienky vstupu do krajiny (podmienky premiestňovania zvierat platné od 1.1.2012 nájdete na Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, na stránkach Komory veterinárnych lekárov SR a na veľvyslanectve danej krajiny).


Aké doklady si pripraviť?
Ako je to s cestovaním po Slovensku a do zahraničia? Na aké očkovania a doklady by ste nemali zabudnúť aby sa dovolenka nestala utrpením?


Dovolenka na Slovensku

Ak ste sa rozhodli tráviť dovolenku na Slovensku, môžete byť pokojní. Stačí, ak je váš miláčik pravidelne odčervovaný, očkovaný a má platnú registračnú známku mesta, kde je evidovaný. Tú vám totiž môžu skontrolovať v ktoromkoľvek meste. Nezabudnite si do tašky samozrejme pribaliť veterinárny očkovací preukaz, ktorým môžete preukázať identitu zvieraťa, platnosť očkovaní a potvrdenie o dobrom zdravotnom stave psa.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára