streda 2. marca 2016

Často kladené otázky ohľadne Kliker Tréningu

„Čo je to Kliker Tréning?“
Kliker je malé zariadenie, ktoré robí „klik“ zvuk. Používa sa ako znamenie pre psa, že urobil niečo dobré a prichádza odmena. Keď pes urobí niečo dobré, ako napríklad že otvorí ústa aby pustil Vašu topánku, kliknete a dáte mu malý chutný pamlsok. Kliker tréneri sa snažia naučiť ich zvieratá správnemu správaniu, ignorujúc alebo predchádzajúc nežiaducemu správaniu. Ciele tréningu sú rozložené na malé, dosiahnuteľné kroky. Tresty (alebo „opravy“) nie sú súčasťou tréningového procesu pri požívaní tejto metódy.

„Prečo jednoducho nepovedať „dobrý“ alebo „správne“ namiesto klikania?“
Dá sa to, ale v praxi je tréning s klikerom o čosi rýchlejší.

„Musím zo sebou kliker stále nosiť pri sebe?“
Nie, kliker je výcviková pomôcka a keď pes pochopí, čo od neho chcete, netreba ho viac používať. V tomto bode Vám už bude stačiť používať slová. Ak zabudnete kliker, môžete používať slová ako „dobrý“, len je to menej efektívne.

„Nebude môj pes tučný zo všetkých tých pamlskov?“
Pamlsky by mali byť veľké ako hrášok, používané primerane a odobraté z dennéhoo príjmu potravy psa. Môžete dokonca použiť granule z jeho večere, pokiaľ robíte tréning vo vnútri. Pokiaľ však trénujete vonku, je dôležité, aby ste používali kvalitné čerstvé pamlsky ako napríklad mäso alebo syr.

„Môžem použiť nejakú inú odmenu namiesto pamlskov?“
Áno a je veľmi dôležité to robiť. Zvykneme používať kliker a pamlsky v počiatočnej fáze učenia a keď pes vyžadované správanie ovláda, použijeme slovné povely a rôzne iné typy odmien. Tiež je dobré dať Vášmu psovi povel „sadni“, alebo nejaký iný pred tým, ako dostane niečo čo si váži.

„Keď budem používať kliker a pamlsky, nestane sa mi, že pes bude poslúchať len vtedy, keď uvidí kliker alebo pamlsky?“
Toto sa môže stať, avšak len vtedy ak tréner spraví chybu, že psovi najprv ukáže pamlsok pred tým, ako pes povel vykoná. Správne aplikovanie kliker tréningu znamená, že pes je odmenený po vykonaní požadovaného povelu.

„Nemal by ma pes počúvať pre to, že ma má rád a rešpektuje ma, a nie len kvôli pamlskom?“
Áno aj nie. Niekedy od psa vyžadujeme, aby robil veci, ktoré robiť nechce a aby ich robil aj napriek tomu, čo sa deje navôkol. Čoskoro zistíte, že často budete potrebovať aj niečo iné ako perfektný vzťah na to, aby ste psa motivovali k vyžadovanému správaniu. Tu bduete mať dve možnosti – odmenu alebo trest.

„Môžem naučiť psa aby PRESTAL robiť určité veci pomocou klikeru?“
Áno, môžete jednoducho kliknúť a odmeniť Vášho psa za ignorovanie správania, ktoré nechcete. Taktiež sa môžete zamerať na to, aby ste s klikerom naučili psa robiť niečo, čo nahradí nežiaduce správanie. Napríklad, môžete ho naučiť aby sa posadil namiesto skákania, keď Vás zdraví pri príchode. Kliker by však nemal byť používaný na vyrušenie psa, keď sa správa nežiaduco.

„Čo mám robiť, keď môj pes neposlúchne príkaz?“
Ak Vás Váš pes neposlúcha, nebol poriadne vycvičený, takže chyba je na Vašej strane. Buď odmena, ktorú ponúkate nie je dostatočne lákavá, alebo Váš pes neprešiel poriadne učiacim procesom. Zjednodušte mu jeho úlohu vykonania povelu a začnite odznovu. Ak nemáte odmenu, ktorá by bola pre psa rovnako lákavá, alebo lákavejšia, musíte to naňho zahrať. Napríklad, keď Váš pes má niečo v ústach a dostane povel „pusti“, často sa môže stať, že sa k objektu vráti po tom, ako dostane odmenu. Musíte sa uistiť, že objekt ktorý mal rýchlo odstránite z jeho dosahu.

„Čo znamená C/T?“

Znamená to – kliknite na klikeri a dajte psovi pamlsok.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára